Adnan Oktar davasında gerekçeli karar açıklandı

Adnan Oktar Cürüm Örgütüne yönelik kararın İstinaf Mahkemesi tarafından usulen bozulmasının akabinde yine görülen davada, Adnan Oktar ile birlikte 14 örgüt yöneticisine 8 bin 658 yıl mahpus cezası verildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Kasım 2022 tarihinde açıkladığı kararının 10 bin 393 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararda birinci olarak Adnan Oktar Silahlı Cürüm Örgütü’nün kuruluşu, fonksiyonları ve tarihi gelişimi anlatıldı.

Gerekçede, sanık Adnan Oktar’ın süreklilik içerisinde kendisini ‘Mehdi’ olduğunu ima eden yaklaşımlarda bulunduğu tabir edildi.

Oktar’ın hadisler ve yorumlamalar yoluyla kendisinin mehdi olduğunu anlattığı, ilerleyen süreçlerde daima kendisine uyacak halde gerek fizikî özellikler gerekse sosyolojik olaylar kıymetlendirilerek mehdiyet inancını örgüt üyelerine kanıksattırmaya çalıştığı belirtildi.

Örgütün bütünlüğü üzerinde tek hakim ve başkan Adnan Oktar olduğu, örgüt içerisinde mehdi olarak görüldüğüne yer verildi.

Örgüt üyeleri tarafından insanüstü özellikler atfedilen, beklenen mehdi olduğu düşünülen, Adnan Oktar örgüt üyelerince atfedilen hali ile dini kuralları ve kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’i kendince yorumlama ve örgütün maksat ve mefkureleri doğrultusunda kararlar çıkarmaya yetkili tek kişi olduğu anlatıldı.

MASONLARIN VE MUSEVİLERİN DÜNAYDAKİ NÜFUZUNU KULLANMIŞ

Gerekçede, örgütün 2008 yılı civarında ‘Masonlar’ ve ‘Tapınak Şovalyeleri’ ile birinci temaslar kurulmaya başlandığı belirtildi.

Gerekçede, birinci devirlerde örgütün temellerini masonluk aykırılığı olarak atan Adnan Oktar tarafından, “Esasında masonluğun hak bir tarikat olduğu, lakin bozulduğu, masonların kurtarıcı beklentisi ve Musevilerin Moşiah beklentisi ile Mehdiyetin tıpkı konular olduğu” telaffuzlarıyla mason locaları ile irtibat kurulması tarafında örgüt mensuplarına talimat verdiği ve böylece masonların ve Musevilerin dünyadaki nüfuzlarını kullanarak, sonuç prestiji ile dayanaklarıyla örgütün gücüne güç katmaya çalıştığı söz edildi.

Oktar’ın örgüt mensuplarını kelam konusu dini yapılanmalarla irtibat kurmak ve bağları geliştirmek için yurtdışına gönderdiği, devam eden süreçte de bahse mevzu yapıların temsilcilerini ülkeye getirerek bağlantılarını geliştirmeye çalıştığından bahsedildi.

ÖRGÜTÜN HUKUK KÜMESİNDEN BAHSEDİLDİ

Mahkemenin gerekçeli kararında, “Bizzat örgüt lideri tarafından kurulmuş, örgütün hedef ve amaçları doğrultusunda faaliyet yürüten ‘Hukuk Grubu’, her ne kadar hukukçu olmasa da geçmişten günümüze örgütün bütün davalarıyla ilgilenen, hukuk bilgisi üst seviye olan, yönetici durumunda örgüt mensupları liderliğinde, bu bireylere yardımcılık yapan örgüt üyeleri ve kimileri örgütün imkanlarıyla eğitimleri tamamlanan örgüt üyesi avukatlardan oluşmaktadır. Tekrar evrak yoğunluğundan ötürü değer derecesine nazaran birtakım örgüt belgelerine, örgüt üyesi olmayan lakin gelecekte örgüte kazandırılması mümkün avukatlar da hukuk kümesi faaliyetlerine dahil edilmişti” denildi.

DAVA GEÇMİŞİ

İstinaf Mahkemesinin Adnan Oktar Silahlı Cürüm Örgütüne yönelik 2021 yılında verilen kararı usulen bozulmasının akabinde tekrar görülen davada mahkeme Adnan Oktar’a “Örgüt yöneticiliği”, “cinsel istismar”, “eğitim hakkının engellenmesi”, “eziyet”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılmak” ve “kişisel bilgilerin kaydedilmesi” cürümlerinden şahsi olarak 891 yıl mahpus cezası verdi.

Mahkeme örgüt yönetici olması nedeniyle öteki sanıkların da işlediği hatalardan Adnan Oktar’ı sorumlu tutarak neticeten 8 bin 658 yıl mahpus cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, örgüt yöneticileri Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Ulviye Didem Ürer, Yeliz Kabahati, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan ve Fatma Ceyda Ertüzün’ü de Adnan Oktar ile birebir mahpus cezası olan 8 bin 658 yıl mahpus hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme tüm sanıklara, “FETÖ silahlı terör örgütüne yardım” ve “siyasal yahut askeri casusluğa teşebbüs” hatalarından beraat verdi. 106 sanık hakkında yalnızca “örgüt üyeliği” cürmünden 4 yıl 6 ay mahpus cezası verildi.

8 sanığa ise “örgüte yardım” kabahatinden 3 yıl mahpus cezası, 16 sanığa da aktif pişmanlık kararları dikkate alınarak değişik oranlarda mahpus cezası verildi. Mahkeme 67 sanığa ise misal cürümlerden değişen oranlarda mahpus cezası verdi.

Heyet ayrıyeten, sanık Mert Sucu’yu “örgüt üyeliği”, “cinsel istismar”, “cinsel saldırı”, “görevini yaptırmamak için direnme” ve 2 polis memuruna karşı “öldürmeye teşebbüs” kabahatinden 152 yıl 5 ay mahpus cezasına çarptırdı.

Heyet, 3 tutuksuz sanık hakkında ise tutuklama kararı çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, 3 sanığın evrakının ise ayrılmasına hükmetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir