Arama yapmanın yeni yollarını keşfetmek isteyenler için Google Lens


Google, kullanıcılarının aradığı bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için onları aramanın yeni yollarıyla buluşturuyor. Yapay zeka destekli arama özellikleri sayesinde kullanıcılar aramanın yaratıcı yollarını keşfedebiliyor. Yalnızca yazıyla değil aynı zamanda görsel arama yolu da sunan Google Lens uygulaması ile gördüklerinizi aramak mümkün. Yapılan görsel aramaya yeni sorgular ekleyebilen “multisearch” özelliği ise aramaya yeni bir boyut kazandırıyor.

Dünyadaki bilgileri düzenleyerek herkesin erişebileceği ve yararlanabileceği hale getirmek misyonuyla hareket eden Google, aranan bilgilerin bulunmasına yardımcı olmanın yeni yollarını kullanıcılarla buluşturmaya devam ediyor. Google Lens’in yapay zeka destekli özellikleri sayesinde kullanıcılar merak ettikleri ve farklı yöntemlerle aramaya çalıştıkları pek çok şeyi kolayca bulabiliyor; günlük hayatlarının bir parçası haline getirebiliyor. Google Lens aracılığıyla kulanıcılarının gördüklerini aramalarına olanak tanıyan Google, şimdi de uygulamaya eklenen “multisearch” özelliğiyle görsel ve metin aramasını aynı anda gerçekleştirebiliyor. Google Lens’in yeni özelliği olan multisearch sayesinde kullanıcılar aramalarına yeni sorgular ekleyerek yemekten seyahate, modadan dekorasyona ve mimariye farklı alanlarda araştırmasını derinleştirebiliyor.

 

Google Lens, seyahatlerde en iyi arkadaşınız

Google Lens, pek çok alanda olduğu gibi seyahatlerde de kullanıcıların kurtarıcısı oluyor. Şu anda dünya genelinde 70 dilde kullanıma açık durumda olan uygulama, yurt dışı seyahatlerinde adeta bir çevirmen olarak görev yapabiliyor. Üstelik çevrilen metinleri, web sitelerini ya da adresleri metin olarak da kaydedebiliyor. İster dünyayı gezerek keşfedin ister mobil olarak yeni mekanların arayışında olun, Google Lens uygulaması aradığınız şeyleri bütün detaylarıyla sizinle paylaşabiliyor. Örneğin bir araştırma yaparken ya da bir video izlerken nerede olduğunu bilmediğiniz bir mekanla mı karşılaştınız? Ya da tarihi bir binanın ne olduğunu mu öğrenmek istediniz? Google Lens bu mekanlarla ilgili de bütün detayları iletebiliyor.

 

Yemek arama fonksiyonuyla en iyi restoranı bulabilirsiniz

QR kodlarını, etiketleri, görselleri veya metni tarayarak ilgili sonuçları kullanıcıya sunan Google Lens, bir yemek fotoğrafı taratarak o yemeğin tarifine de erişebiliyor. Google Lens uygulamasında yer alan “yemek” seçeneği ile kullanıcılar bir yiyecek veya menünün fotoğrafı çekerek Google’da aramaya başlayabiliyor. Buna ek olarak ekranın üzerinde yer alan “Restoran seçin” seçeneğinden, ilgili yemeğin yenilebileceği restoranları da görüntüleyerek mekanı seçebiliyor ya da diğer kullanıcıların yorumlarını görüntüleyebiliyor.

 

Gördüklerinizi aramak, ev ödevinde destek almak artık daha kolay

Kullanıcılar aradığı şeyi tarif edecek kelimeleri bilmese de bunu Lens sayesinde kolayca çözebiliyor. Örneğin bir bitki ya da ağaç hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteniyorsa onun fotoğrafını çekmek yeterli. Google Lens ile tanımlanan bitkinin bakımı ile ilgili tüm bilgilere de ulaşmak mümkün. “Ev ödevi” seçeneği de Google Lens’te kullanıcıların yardımına yetişen bir diğer özellik. Kullanıcılar, ödevlerine ilişkin desteğe ihtiyaç duyduğunda telefondan ödeve ilişkin bir görüntünün fotoğrafı çekebiliyor ve aratılmak istenen bölüm seçerek Google’dan yardım alabiliyor. Bu seçenekte de metin dinlenebiliyor, çevrilebiliyor ve bilgisayara ya da panoya kopyalanabiliyor.

 

Multisearch ile kombin yapmak veya yeni bir tarz oluşturmak da  mümkün

Google Lens’in gördüğünü arayabilme fonksiyonu moda ve dekorasyon alanında da hayat kurtarıcı olabiliyor. Örneğin çok beğenilen bir ürünün nereden alındığı merak ediliyorsa onun fotoğrafını çekmek yeterli oluyor. Multisearch özelliği sayesinde de görsel ve metni bir araya getirerek bu keşfi daha farklı bir boyuta taşımak mümkün. Örneğin kullanıcılar bir çantanın görüntüsünü Lens’te atarak “cüzdan” diye arattığında, aynı desendeki bir cüzdanı bulabiliyor. Ya da yemek takımının resmini çekip Lens’e attıktan sonra “sehpa” yazarak takımla uyumlu bir sehpa bulunabiliyor. Mesela çok beğenilen bir çift küpenin başka bir rengi aranıyorsa da küpe görsellerine ek olarak “yeşil” araması da ekleyerek beğenilen küpenin yeşil renkli alternatiflerini de bulmak mümkün hale geliyor. Bu özellik sayesinde evdeki koltuğun, duvar renginin ya da masanın fotoğrafını çekerek bunlara uyumlu halı, sehpa, duvar kağıdı bulmak çok daha kolay hale geliyor.

 

“Multisearch” özelliği nasıl  kullanılıyor?

Multisearch, kamera, ses, metin ve görsellerle aynı anda arama yapmanın en iyi yöntemini sunuyor. Özelliği kullanmaya başlamak için Android veya iOS üzerinden Google uygulamasını indirmek gerekiyor. Sonrasında Lens kamera ikonuna basın, aldığınız ekran görüntüsünü ya da çektiğiniz bir fotoğrafı arama yapmak için kullanın. Daha sonra yukarı kaydırarak “+Aramaya ekle” düğmesine basarak arama metnini girin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir