Çin’deki Covid-19 salgını, İngiltere ve Hollanda’yı harekete geçirdi

ABD, İtalya, İspanya ve Japonya üzere ülkelerin akabinde İngiltere de Çin’den gelen şahıslara Covid-19 testi zaruriliği getirdi.

İngiltere Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, 5 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere Çin’den ülkeye gelecek yolcuların seyahatten 2 gün evvel Covid-19 testi yaptırması ve negatif test sonucunu ibraz etmesi kararının alındığı bildirildi.

Açıklamada, kelam konusu uygulamanın “ihtiyati ve geçici” olduğu vurgulanarak, “Durum inceleme altında ve İngiltere, sonraki adımlarda Çin’le birlikte çalışıyor. Bilgi paylaşımında güzelleşme ve daha fazla şeffaflık olursa, süreksiz tedbirler gözden geçirilecek.” tabiri kullanıldı.

HOLLANDA, ÇİN’DEN GELEN YOLCULARA TEST DAĞITACAK

Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers yaptığı yazılı açıklamada, Sıhhat ve Etraf için Devlet Enstitüsünden (RIVM), muhtemel yeni bir varyantın süratli bir biçimde tespit edilebilmesi için Schiphol Havalimanı etrafındaki kanalizasyon suyu kontrolünü ağırlaştırmasını istediğini aktardı.

Çin’deki gelişmelerden ötürü Hollanda’da virüsün izlenmesi ve nezareti için gayretlerin ağırlaştırılmasının kıymetli olduğunu söz eden Kuipers, 5 Ocak’tan itibaren Çin’den Hollanda’ya gelen yolculara Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda fiyatsız Covid-19 testi dağıtılacağı ve bunun kullanımı hakkında bilgi verileceğini kaydetti.

Kuipers, Çin’den gelen yolculardan ülkeye girişte Covid-19 testi istemek yahut bu yolcuların karantinaya alınmasını mecburî kılmak için şimdi yasal bir destek olmadığına dikkati çekti.

Çin’deki Covid-19 salgınına ait durumun berbatlaşması halinde, yeni tedbirlerin alınabileceğine işaret eden Kuipers, “Gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyorum. Avrupalı ​​ortaklarımla yakın işbirliği içinde önümüzdeki devirde gerekli görülmesi halinde ek tedbirler alacağım.” diye konuştu.

BİRÇOK ÜLKE NEGATİF TEST İBRAZINI ZORUNLU KILIYOR

Avrupa Birliği (AB) ise Çin’den gelen yolcular için şimdi kuralları katılaştırma konusunda karar vermedi.

Covid-19 olaylarındaki artış nedeniyle ABD, İspanya, Japonya, Malezya, Güney Kore, Hindistan, Tayvan ve İtalya üzere ülkeler, Çin’den seyahat edecek yolculara ek önlemler getirmiş, birçoğu negatif test ibrazını zarurî kılmıştı.

Çin Ulusal Sıhhat Kurulu, 26 Aralık’ta Covid-19’un 8 Ocak 2023’ten itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele alınmasına son verileceğini, Hudut Sıhhati ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu.

Yeni uygulamayla yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sıhhat kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında olumlu olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir