Devletten hibe almaya hak kazanan Hande Fırat: Bill Gates de tarıma ilgi duyuyor

Hükümet ekonomik yatırımlar kapsamında 16 projeye hibe takviyesi verileceğini açıklarken hibe dayanağı almayı hak edenlerden birisinin de Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Hande Fırat olduğu ortaya çıktı.

Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde yeni tesis üretimi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 3.5 milyon lira hibe takviyesi alacağı ortaya çıkan Hande Fırat hususla ilgili toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

Vadettiği 22 milyon TL’lik yatırımı yapınca kelam konusu hibeyi alacağını belirten Hande Fırat emeklilik projesi olarak düşündüğü yatırımını anlatırken dünyanın en varlıklı insanlarından Bill Gates’in de tarım yeri aldığını belirtti.

Hibeyi almak için iktidarla olan münasebetlerini kullanmadığını anlatan Fırat, ‘kimse ismini görüp kapı açmasın’ diye müracaatlarda sürücüsünün ismini kullandığını tabir etti. “Erdoğan’ı ve AK Parti’yi benim üzerimden yıpratmaya çalışmak, 15 Temmuz fotoğraflarını kullanmak, seçime giderken yıllardır tanıdığım diğer parti başkanlarının kendi yayın organlarında bunları araştırmadan yayınlatmaları hiç etik değildir. Yapılmak istenenlerle mahkemede hesaplaşacağız” diyen Fırat’ın açıklaması şöyle:

“Mal varlığı beş yılda bir devlete bildiren bir bayanım Benim paraya gereksinimim yok. Mesleğimi çok sevdiğim için yapıyorum. Emeklilik projem olarak, Türkiye’de ve dünyada tarımın ne kadar kıymetli olduğundan hareket ederek; birçok yatırımcının yaptığı üzere ben de bir arazi aldım.

Dünyanın gitmekte olduğu yerden hareketle, Bill Gates’in bile tarım topraklarına olan ilgisini düşünecek olursak üretim yapmaya karar verdim. Bunu ailemle birlikte kızımın da parasıyla ve geleceği için yaptım. İki yıldır ben de olan arazi için çok önemli paralar harcadım. İki yıldır bu yerde ekim yapan bir bayanım. Yatırımı büyütmeye karar verdim. Kendi adımı da hiç saklamadım. Birinin üzerine yaparak öbürleri üzere art kapılardan dolanmayı da dürüst bulmadım. Lakin beni görüp de kimse bana kapı açmasın diye, vekaletimi sürücüme verdim; “tüm kurallara uyun” diyerek. Bu süreçte hiçbir bakanlık yetkilisini aramadım.

İki yılda bir sürü kontrol geçirdik. Birincisinde de müracaatımız kabul edilmedi. Millet ittifakı’nın yayın organlarından birinin yazdığı üzere “kadın girişimcilere verilen hibe ” kontrolsüz, çabucak verilmiyor. Onlarca kontrolden geçiyorsunuz. Ben ve eşim bugüne kadar önemli ölçüde para harcadık. Hala da harcamaya devam ediyoruz. Hedefimiz Türkiye’ye yararlı olacak bir yatırım yapmak. Tarım dalında önemli bir sorun varken, farkındalık da yaratabilmek maksadıyla tamamlandığında 22 milyon TL’lik bir yatırımı Ankara’ya yapmış olacağız. Kontrollerden sonra ve tüm yatırımları yaptıktan sonra her bayan girişimcinin hakkı olan hibeyi almaya hak kazanacağız. Bu ortada her yıl nizamlı olarak bu işi yapıp yapmadığımız konusunda kontrole doğal olacağız. Önemli bir de istihdam yaratacağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir