Gösterişli kraliyet hikayelerinden iki farklı kadın portresi: Prenses Mary ve Meghan Markle

Eski ismi Mary Donaldson olan Avustralya doğumlu Mary (50), Danimarka Veliaht Prensi Frederik ile evlenerek veliaht prenses unvanını aldı. Hollywood oyuncusu olan Meghan Markle (41) ise İngiliz Kraliyet Ailesi üyesi Prens Harry ile evlenerek Sussex Düşesi unvanını aldı.

Danimarka Veliaht Prensesi Mary…

Her iki bayan da evlenerek eşlerinin ülkesine taşındı ve evvelce yaşadıkları hayatları ve mesleklerini geride bıraktılar. Öykülerinin misal birçok istikameti olsa da basınla ve aileyle olan alakalar bakımından da birçok farklılık gösteriyor.

Danimarka Veliaht Prensesi Mary, Danimarka Veliaht Prensi Frederik…

DANİMARKA VELİAHT PRENSESİ MARY

Mary, 2000 yılında Avustralya’nın Sidney kentindeki bir barda tesadüfen Prens Frederik ile tanıştı. 2001’de Danimarka lisanı eğitimi almak için Danimarka’ya taşınmadan evvel bir yıl boyunca uzun uzaklıklı bir bağ sürdürdüler. Çift, 2004 yılında evlendi ve şu anda dört çocukları var.

Mary’nin bir Danimarka kraliyet üyesiyle evlenme kararı kendi zorluklarını da beraberinde getirdi. Prenses, Avustralya vatandaşlığından vazgeçmek ve dinini Presbiteryenlikten Danimarka Evanjelist Lüteriyen Kilisesi’ne değiştirmek zorunda kaldı.

Ayrıca yeni bir lisan öğrenmesi, Danimarka tarihi ve kültürüyle tanışması, ayrıyeten dünyanın en çok konuşulan ve fotoğraflanan bayanlarından biri haline gelmenin zorluklarıyla başa çıkması gerekiyordu.

Bununla birlikte Mary, Meghan’dan farklı olarak bu kuvvetli süreci medyaya hiçbir şikayette bulunmadan, rastgele bir skandal yaratmadan yürüttü.

Sussex Dükü Prens Harry, Sussex Düşesi Meghan Markle…

SUSSEX DÜŞESİ MEGHAN MARKLE

“Suits” dizisiyle tanınan ABD’li aktris Meghan Markle, 2016 yılında tanıştığı Sussex Dükü Prens Harry ile 2018 yılında evlenerek İngiltere’ye taşındı. Oyunculuk mesleğini bırakan Meghan, Buckingham Sarayı’na adım attığından beri skandalların ardı kesilmedi.

Bir Hıristiyan olarak yetiştirilen Meghan, Harry ile evlenmeden evvel İngiltere Kilisesi’nde vaftiz edildi lakin bildirildiğine nazaran olması gerekmiyordu.

“İstenmeyen gelin” ilan edilen Meghan, aile üyeleriyle, kraliyet kurallarıyla ve basınla sürtüşme yaşadığını her fırsatta lisana getirdi. Nihayetinde eşi Prens Harry ile birlikte 2020 yılında İngiliz Kraliyet Ailesi’ndeki resmi misyonlarından ayrılıp ABD’ye yerleştiler.

Çift ömürlerini sürdürmek için Netflix ve Spotify ile milyonluk muahedeler imzalayarak dikkatleri üzerine çektiler. Geçtiğimiz haftalarda Netflix’te yayınlanan “Harry & Meghan” belgeseli, kraliyet ailesini eleştirdikleri için hayli reaksiyon topladı.

“MARY, MEGHAN ÜZERE YAPMADI”

İki ismi de kıymetlendiren kraliyet uzmanı Phil Dampier, 2020’de New Idea’ya “Eminim Mary, Meghan’ın yaptıklarına bakıyor ve bundan dehşete düşüyor.”

“Mary kendini Kraliçe Margrethe’yi destekleme rolüne adadı. Harry ise Meghan’ın Kraliçe Elizabeth’i hayal kırıklığına uğrattığını hissetmiş olmalı.”

“Mary, Meghan üzere davransaydı, Frederik’le evlenip akabinde iki yıl içinde onu tanıştıkları Avustralya’ya geri çekip ailesinden ve yazgısından uzaklaştırması gerekirdi,” yorumunu yaptı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir