İzmir Barosu seçimde yaşanan ihlalleri açıkladı: ‘Ellerinden geleni yaptılar’

İZMİR – İzmir Barosu, 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde yaşanan ihlal ve usulsüzlüklere ait basın toplantısı düzenledi. Alsancak’ta bulunan baro binasında düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Şimşek, seçim günü birinci olarak karşılaştıkları sorunun okullara yığınla kolluk kuvveti gelmiş olması olduğunu vurguladı. Olağan kurallarda yalnızca vazifeli polislerin okul bahçesinde bulunabileceğini belirten Şimşek, TOMA’ların bile okullara yanaştırılmış olduğunu söyledi.

Bu durumun İzmir’de yaşanmasının Türkiye’nin öbür bölgeleri için kaygı verdiğini kaydeden Şimşek, “Yığınla kolluk kuvveti getirilmişti. Bunları dışarı çıkardık lakin bunun İzmir’de olması Türkiye’nin diğer yerlerinde neler olduğunu düşündürüyor” dedi. Yine sandık kurulu liderlerinin üyeler gelmeden oy torbalarını açtığına dikkat çeken Şimşek, “Buna müdahale eden avukatlar ve müşahitler içeri alınmak istenmedi. Bu sorunun yaşanmış olması başlı başına seçim güvenliğini tehlikeye atıyor” diye belirtti.

‘MÜKERRER OY KULLANILMASI DURUMU İLE KARŞILAŞTIK’

Yine bazı sandıklarda sandık kurulu üyelerinin eksik olduğunu tutanak defterlerinin getirilmediğini lisana getiren Şimşek, “Kolluk kuvvetleri sandık şuraları oluşturulduktan sonrada içeri girdi. Yeniden çok fazla tekrarlanmış oy kullanılması durumu ile karşılaştık. Birçok sandıkta iki zarf verilerek oy kullandırıldı. 142 No’lu dokümanı olmayan birçok misyonlu istedikleri sandıklarda oy kullanabildi. Ayrıyeten sandık misyonundan ayrılan şahıslar, hem seçmen listesinde hem de misyonlu olduğu yerde oy kullanamadı. Yani bir kısım seçmen iki oy kullanırken bir kısım seçmen ise hiç oy kullanamadı” tabirlerini kullandı.

‘SANDIKLARI KOLLUK KUVVETLERİ TEK BAŞINA TAŞIMAK İSTEDİ’

Sayım sırasında da sıkıntılar yaşandığını belirten Şimşek, oy pusulalarının katlanamayacak kadar büyük olduğu için zarfların içinden çıkmasının sorun yarattığını tabir etti. Olağanda evvel zarfların sonra oyların sayıldığını ancak bu sefer çabucak oy sayımına geçildiğine dikkat çeken Şimşek, “Zarf sayısı seçmenden fazla çıkabilir ancak oy pusulası fazla çıkamaz. Fazla çıkan pusulalarda oy sayımına dahil edildi. Sandık kurulu tutanakları tutarken yanlışlıklar yaptı. Sandıkların taşınması sırasında kolluk kuvvetleri sandıkları tek başına taşımak istemesi, sandık kurulu görevlilerini almak istememesi üzere durumlarla karşılaştık. Yaşanan tüm bu durumlara karşı tutanaklarımızı tuttuk. İzmir Barosu avukatları tarafsız olarak güvenliği sağlamak için elinde geleni yaptı” dedi.

‘ÖNÜMÜZE ÇIKAN HER ZORLUĞU AŞMANIN YOLUNU BULURUZ’

Toplantıda konuşan İzmir Barosu eski Başkanı Özkan Yücel ise İzmir Barosu’nun Türkiye’de bir birincisi başararak her okula bir avukat görevlendirdiğini belirtti. Hukuka muhalif durumların görünür kılınmasında İzmir Barosu avukatlarının büyük emeği olduğunun altını çizen Yücel, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha hazırlıklı olacaklarını vurguladı. Yücel, “Sandık başında yaşadıklarımız İzmir’e özel değil. Yaptıkları hukuka terslikleri görünmez kılmak için ellerinden geleni yaptılar. Avukatların önüne mani çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar. Lakin daha hazırlıklıyız, önümüze çıkan her zorluğu aşmanın yolunu buluruz. Sorun yaşadığınız okullara daha erken giderek çalışmaya oralardan başlamak üzere bir gayemiz var. Bizler siyasi parti değil hukukçuyuz. Hukukun hâkim olmasını istiyoruz” sözlerini kullandı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir