Rus uçağı, ABD İHA’sı düşürdü: Açıklamalar geldi

Pentagon, iki Rus Su-27 uçağının Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 insansız hava aracını taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un memleketler arası sulara düştüğünü açıkladı.

ABD ordusu tarafından ‘pervasız‘ olarak nitelendirilen olay şiddetle kınandı.

ABD hava kuvvetleri’nden açıklama

ABD Hava Kuvvetleri’nin denizaşırı bölgelerinde bulunan ABD Hava Kuvvetleri Generali James Hecker, “MQ-9 uçağımız, milletlerarası hava alanında rutin operasyonlar yürütürken, bir Rus uçağı tarafından durdurulup vuruldu” açıklamasını yaptı.

Başkan Joe Biden, olayla ilgili bilgilendirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Kirby, ABD’nin Karadeniz üzerindeki uçuş ve operasyonlarına devam edeceğini belirtti. Dünyanın başka kısımlarında da ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına bağlı kalacaklarını belirten Kirby, milletlerarası sularda ve hava alanında gerçekleştirilecek rastgele bir hareket için Rusya’yı bilgilendirme zorunluluğunda olmadıklarını söz etti.

ABD’li General Cavoli NATO müttefiklerine olay hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi, dışişleri bakanlığı’na çağrıldı

ABD, Rusya’nın Washington Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price “Rus büyükelçisini Bakanlık’a çağırdık. Moskova’da bulunan büyükelçimiz Tracy de Rusya Dışişleri Bakanlığı’na güçlü bir ileti iletti” tabirlerini kullandı.

Rusya’dan da açıklama geldi

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus savaş uçaklarının ABD’ye ilişkin İHA ile temasa geçmediğini belirtilerek “Rus Hava-Uzay Kuvvetlerinin denetim araçları, bir Amerikan MQ-9 insansız hava aracının Rusya Federasyonu devlet sonu – RF Savunma Bakanlığı yönündeki uçuşunu kaydetti. Hava savunma güçlerine bağlı savaşçılar, Karadeniz üzerinden davetsiz konuğun kimliğini tespit etmek için havaya kaldırıldı. Rus savaşçılar havadan silah kullanmadı ve Amerikan insansız hava aracıyla temas kurmadı. Amerikan insansız hava aracı, keskin hareket nedeniyle irtifa kaybederek denetimsiz uçuşa geçti ve su yüzeyiyle çarpıştı” tabirlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir