Sırrı Süreyya Önder’in 9 yıl önce yaptığı yorum yeniden gündeme geldi: En çok Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olmasını isterim

2014 yılında CNN Türk’te Şirin Payzın ile “Ne Oluyor?” programına konuk olan Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Lider, Çözüm Süreci’nde Fidan ile aşikâr bir mesai yürüttüklerini söyleyerek, Hakan Fidan ile ilgili şu sözleri kullanmıştı:

“Kişisel olarak en çok Sayın Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olmasını isterim. Zira aşikâr bir mesai yürüttük süreç boyunca.”

Gazeteci Payzın’ın “Yarın Sayın Davutoğlu resmen başbakan olacak genel başkanlığı ve başbakanlığı devralacak hasebiyle yeni bir kabine oluşuyor. Hakan Fidan’ın dışişleri bakanı olması ki bu süreci baştan sona götüren mimarlarından bir tanesi Hakan Fidan, buna nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna Başkan şu formda yanıt verdi:

”Kişisel olarak en çok Sayın Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olmasını isterim. Zira aşikâr bir mesai yürüttük, süreç boyunca. Âlâ berbat sosyalist bir insanın MİT’le görüşmeler yapması zahmetli bir durum. Hiç olmazsa biz kurtuluruz dışişleri bakanlığıyla. Kendim için istiyorum. Güzel berbat bir yabancılaşma duygusu yaratıyor. Tabi yani ne işimiz var burada Yaradanım. Ancak büyük bir barışı kuruyoruz. Partimizin kararı ve arkadaşlarımızla birlikte bu görüşmeyi yürüttüğümüz için. Biraz yakın mesaiye girince, siyasal perspektif manasında yanlışsız bir yerden katkı sunmaya çalıştıklarını görünce bir itimat temelinde bu ilgiyi yürütüyoruz açıkçası. Ama yeniden de bir istihbarat kuruluşudur son analizde. Bizde halkın seçilmiş temsilcileriyiz. Bununda bir limiti olmalı, bunun için Sayın Hakan Fidan’ın bir an evvel dışişleri bakanı… Artık ben bu türlü diyorum Sayın Tayyip Erdoğan ben söyleyince yapmaz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir