Ucuz telefon için sınır kapılarına koştular

Kararın yürürlüğü gireceği gece yarısına kadar dün uzunluğu 20 bin lira yerine 6 bin lira ödemek için vatandaşlar birbiriyle yarıştı.

SARP HUDUT KAPISI’NA AKIN

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkaslar ile Orta Asya ülkelerine açılan Sarp Hudut Kapısı’nda yurtdışından alınan telefonların kayıt harcı yoğunluğu yaşandı. Resmi Gazete’de yayınlanan vergi oranlarıyla yurtdışından alınan telefonların kayıt altına alınması fiyatı 6 bin 91 liradan 20 bin liraya yükseltilmesi kararı sonrası vatandaşlar Sarp Hudut Kapısı’na akın etti. Sabahın erken saatlerinde Sarp Hudut Kapısı’nda başlayan yoğunluk gün uzunluğu devam etti. Gece 24.00 prestijiyle yurtdışı kayıt fiyatı yeni tarifesiyle süreç görmeye başladı. Bu nedenle 14 bin lira fazla ödemek istemeyen vatandaşlar hudut kapısında hem vakitle hem de birbiriyle yarıştı. Gümrük kapısı koridorları ve vergi iadesi (tax free) bekleme salonları bu nedenle insan akınına uğradı.

AKTAŞ HUDUT KAPISI’NDA TELEFON KUYRUĞU

Ardahan’ın Çıldır ilçesi Aktaş Hudut Kapısı’nda da emsal imgeler yaşandı. Türkiye’nin Gürcistan’a açılan kapılarından birisi olan Çıldır Aktaş Hudut Kapısı 14 bin lira fazla ödemek istemeyen vatandaşların telaşına ve kuyruğuna sahne oldu. Ardahan’ın ilçeleri ve etraf vilayetlerden gelen çok sayıda vatandaş hudut kapısından giriş çıkış yaparak vergi artışından kurtulmak istedi. Aktaş hudut kapısında tahminen de tarihinin en ağır günü yaşandı.

15 KİLOMETRELİK ARAÇ KUYRUĞU OLUŞTU

Artvin’in Sarp Hudut Kapısı’nda yurt dışından getirilen cep telefonların kaydedilmesi için gereken harcın 20 bin TL’ye çıkarılması sonrası; Gürcistan’a akın edenler, yoğunluğa neden oldu. Karadeniz Kıyı Yolu’nda 15 kilometreyi bulan kuyruk, Kemalpaşa’yı geçerek Hopa’ya kadar uzandı. Hudut kapısı koridorları insan akınına uğrarken, kimi bireyler araç kuyruğunda vakit kaybetmemek için yürüdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir