Yaşam hakkı savunucularından Konya’daki barınakta köpeği işkenceyle katleden sanıkların tahliyesine tepki

Konya’da vazifeli oldukları barınakta bir köpeği eziyet ederek katleden 2 sanığın mahkemede birinci celsede tahliye edilmesine bir küme hayat hakkı savunucusu reaksiyon gösterdi.

Konya’nın yanı sıra Ankara, Samsun, İzmir, Aydın, Hatay, Eskişehir ve İstanbul’dan gelen çok sayıda ömür hakkı savunucusu, Işıklar Mahallesi Pazar Yeri Miting Alanı’nda toplandı.

Ellerindeki dövizlerle bir mühlet slogan atan hayvanseverler ismine açıklama yapan Pati Korucuları Derneği Başkanı Ayşe Taşkıran, “Kanlı küreğin hesabını sormaya geldik.” dedi. Taşkıran, şunları söyledi:

“20 Ocak’ta kürekle o günahsızın başına vura vura öldüren sanıkların karar duruşması var. Tam 5 gün sonra ‘kanlı kürek davası’ sonuçlanacak ve o şahıslar elini kolunu sallayarak ortamızda geziyorlar. 20 Ocak’ta adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Sayın yargıçlar elinizi vicdanınıza koyun ve o görüntüleri lütfen bir defa daha izleyin.”

Basın açıklamasına Sokak Hayvanları Derneği üyeleri de dayanak verdi.

Açıklamanın akabinde hayvanseverler dağıldı.

Ne olmuştu? 

Konya Büyükşehir Belediyesine ilişkin Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin eziyet edilerek öldürüldüğü olaya ait imajların toplumsal medyada paylaşılması üzerine barınakta vazifeli Murat B. ve Sefa Ç, 25 Kasım 2022’de tutuklanmış, 2 Ocak’taki duruşmada tahliye edilmişlerdi.

İddianamede, sanıkların “Ev hayvanını yahut evcil hayvanı taammüden öldürme” kabahatinden 6’şar yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istenmişti.

TIKLAYIN | Konya’daki barınakta bir köpeği kürekle vurarak öldüren ve sürükleyen belediye çalışanları, tahliye edildi, dava ertelendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir